Menu

project UBA

З книгою навколо світу АБО абетка корисного читання

Роль світових must-readів у виборі літератури

на основі роботи бібліотеки-філіалу для юнацтва

 Працюючи в бібліотеці, дуже часто дивуєшся запитам сучасних читачів. Приходить, для прикладу, другокласник і запитує Вальтера Скотта «Айвенго» або досить серйозну та драматичну «Мамо, а що це було?» Олександра Єсаулова (книга, до речі, про жахливі та катастрофічно болючі події на Прип’яті). А ти, начебто вже повинен звикнути до подібного, але ж ні, запитуєш причини вибору книги, цікавишся. Буває, що приходить молода дівчина, що просто захопилась усіма головними віхами розвитку літератури, починаючи з давньої літератури, міфології, творів античних авторів і закінчуючи романами Джейн Остін та Олександра Гріна. Такий літературний смак, звичайно, змушує дивуватись. Є серед запитів і суто українська література, представлена іменитими особистостями. Щоб у деякій мірі ознайомитися з цим списком метрів для початку ми б порадили почати з книги Ірини Славінської «33 герої укрліт», в якій українська журналістка та перекладачка розгортає діалог із відомими сучасними письменниками України (але про це трохи пізніше). Тож, дуже частенько ми отримуємо від наших читачів «їжу» для роздумів і одразу постає безліч питань: звідки він (вона) дізнались про цю книгу, чому саме з цього переліку літератури обирають книги, чому «це» називають бестселером, як в такому віці може сприймається подібна література та ще безліч, можливо, безглуздих питань.

27393433 2057533801147517 2041582305 o

Приємно зазначити, що сучасна молодь випереджає свій час, тому в списку пріоритетів лише найновіше і найсучасніше. А це іноді ускладнює 100% виконання запиту користувача. Вихід кожної нової книги, що має беззаперечний успіх, стає приводом для замовлення цієї книги у фонд бібліотеки. Це досить об’єктивна причина для поповнення бібліотечних запасів книжковими смаколиками. Отож, питання про джерело інформації на тему книг досить актуальне. Буклавери досить часто мають нотатник, де тримають вже готові must-read списки або ж укладають власні, що є не менш цікавим продуктом (як показує досвід).

Такі рекомендаційні списки укладають видавництва, засоби масової інформації, провідні компанії, психологи, вчителі та, як свідчать приклади, відомі особистості. Такі списки, до речі, можемо скласти і ми з вами (це я до слова). Отож, за результатами опитування наших вельми шановних користувачів та з власного книжкового досвіду, хотілось би розповісти детальніше про ці геніальні літературні рекомендації. Одним з яскравих і найбільш вагомих в літературному житті списків є рекомандаційна 200-ка «The Big Read» («великі книги») від провідної британської телерадіокомпанії ВВС. Над складанням цього списку працювало близько мільйона осіб (шляхом голосування глядачі телеканалу визначили переможців, що увійшли до даного must-read). І будьте впевнені, тут ви знайдете абсолютно все: від класики до сучасності, від любовного роману до наукової фантастики. На сьогодні цей список є списком №1 у світі.

Є ще відомий усім «100 книг століття за версією «Le Monde», укладений у 1999 році. Історія створення цього списку досить цікава: спочатку журналісти й бібліотекарі склали список на 200 назв, який потім був запропонований читачам з питанням: «Які з цих книг залишилися у вашій пам'яті?». У голосуванні взяли участь близько 17 000 французів які й визначили ті важливі 100 книг. Цікавий принцип відбору літератури, чи не так?

Для тих, кому набридли інтернет-поради, представляємо чіткі і яскраві описи романів, що приголомшили весь світ, у книзі під редакцією Пітера Бокселла «1001 книга, яку варто прочитати». Це чудовий путівник по книгам, які мають схвалення критиків або ж стали культовою класикою у своєму жанрі. Добірка творів здійснена міжнародною групою визнаних письменників, критиків, академіків і журналістів.

За складання списку взялась і редакція видавництва Modern Library, що провела опитування серед своїх редакторів з метою скласти список 100 найкращих романів ХХ сторіччя, написаних саме англійською мовою. Список сповнений яскравих прикладів літературних шедеврів (серед них твори Ф. С. Фітцжеральда, О. Хакслі, Т. Драйзера, У. Голдінга, С. Моема, Дж. Фаулза та ін.).

Є ще такий «список Букера», до якого входять твори-лауреати Букерівської премії - найпрестижнішої літературної нагороди, що присуджувалась з 1969 року у Великій Британії. До речі, цікавий факт, що п’ять власників Букерівської премії згодом стали лауреатами Нобелівської премії з літератури (Вільям Голдінг, Надін Гордімер, Від'ядхар Сураджпрасад Найпол, Джон Кутзеє і Кадзуо Ісігуро). Тож, цей список безумовно вартий вашої уваги, адже неможливо називати себе книгоманом, не глянувши хоча б краєм ока на вагомий у літературному житті список.

За версією однієї з найпопулярніших британських газет «The Daily Telegraph» на світі існує 110 книг, які кожен поважаючий себе джентльмен або леді повинні прочитати, щоб здобути славу освіченої людини, здатної вести невимушену світську бесіду з королевою Великобританії. Можливо, більшості читачів ніколи не доведеться мати щастя особистої бесіди з королевою, але ось прочитані книги без сумніву залишаться у вас в пам'яті. Особливістю цього списку є те, що всі книги в ньому зібрані за категоріями «класика», «поезія», «белетристика», «дитяча література», «фантастика», «детективи», «історія» і т. д., що значно полегшує вибір книги для людини, що абсолютно не знає чого насправді хоче.

Варто тут ще й згадати списки на кшталт «30 книг успішної людини», «10 книг для гарного настрою», «50 книг для самовдосконалення», «18 книг, які варто прочитати до 18 років», «25 книг успішної жінки» і т.д. і т.п. На них також звертає увагу непересічний читач, адже там завжди можна знайти чим пасмакувати.

Літературних гурманів же здивувати ну дуже важко, тому інформацію вони знаходять на сайтах провідних книжкових ярмарків світу (а це вже, вибачте, вищий рівень літературної майстерності). Тут вже варто окреслити цей надзвичайно різноманітний список провідних книжкових ярмарків, на які варто звернути увагу кожному поважаючому себе книголюбу. За розмаїттям представлених книг можна виокремити Лондонський міжнародний книжковий ярмарок, Книжковий ярмарок у Франкфурті і Міжнародна виставка-ярмарок у Лейпцигу, Женевський міжнародний салон книги і преси, Єрусалимський міжнародний книжковий ярмарок, Міжнародний дитячий книжковий ярмарок у Болоньї та ще багато інших. До речі, не забуваймо про Міжнародний книжковий форум видавців у Львові (вельми непересічна подія в культурному житті нашої країни). Саме завдяки таким заходам ми зможемо дізнатись найновішу інформацію зі світу літератури, книжкові бестселери, авторів-цьогорічних переможців, авторські плани на майбутнє і т.д.

Така плідна робота у пошуку подібної інформації не лише розвиває, а й сприяє глибокому аналізу новин зі світу літератури. Якщо ж ви, шановні книголюби, ще не визначились з подібними списками, то радимо вам обирати для читання книги, що є безумовними складовими будь-якого із зазначених вище must-readів. Тож, звертаємо вашу увагу на «Сто років самотності» (шедевральний роман нобелівського лауреата Габріеля Гарсія Маркеса), «Гордість та упередження» (славетний англійський роман та яскравий приклад жіночої літератури всесвітньовідомої Джейн Остін), «Убити пересмішника» (роман, що здобув Пулітцерівську премію, американської письменниці Гарпер Лі), «Над прірвою в житі» (роман-сповідь американського письменника Джерома Селінджера), «Великий Гетсбі» (magnum opus американського письменника Френсіса Скотта Фіцджеральда), «Володар мух» (дебютний алегоричний роман англійського письменника, лауреата Нобелівської премії з літератури, Вільяма Ґолдінґа), «Парфуми: історія одного вбивці» (роман Патріка Зюскінда, що досліджує сенс запаху, його зв'язок із емоційним станом людини), «Портрет Доріана Ґрея» (єдиний роман, але при цьому найвідоміший та найпопулярніший твір Оскара Вайльда), «Над зозулиним гніздом» (надзвичайний та важкий в емоційному плані роман Кена Кізі), «Маленький принц» (найвідоміший твір Антуана де Сент-Екзюпері), «Чайка на ім'я Джонатан Лівінгстон» (повість-притча американського письменника Річарда Баха), «Лоліта» (роман Володимира Набокова, що здобув світову славу завдяки інноваційному стилю ведення оповіді та своїй контроверсійній темі), «Звіяні вітром» (роман Марґарет Мітчелл, що отримав Пулітцерівську премію), «Острів скарбів» (пригодницький роман шотландського письменника Роберта Люїса Стівенсона), а також твори Террі Пратчетта, Льва Толстого, Федора Достоєвського, Чарлза Діккенса, Стівена Кінга, Ернеста Хемінгуея, сестер Бронте та інших.

Поняття «бестселеру» ми також не обійдемо стороною, враховуючи книжкові тренди останніх трьох років. Тож, зараз варто згадати такі книжкові цікавинки, як «Соловей» Крістін Генна, «Гаррі Поттер і Прокляте дитя» Джоан Роулінг, «Атлант розправив плечі» Айн Ренд, «Дівчина у потягу» Поли Гоукінз, «Все те незриме світло» Ентоні Дорр, «До зустрічі з тобою» Джоджо Мойєс, «Щиголь» Донни Тартт, «Коли подих стає повітрям» Пола Каланіті, «Таємнича історія Біллі Міллігана» Денієла Кіза, «Маленька паризька книгарня» Ніни Джордж, «Звичайна вдячність» Вільяма Кента Крюґера, «50 відтінків сірого» Е. Л. Джеймс, «Голодні ігри» Сьюзен Коллінз, «Загублена» Джилліан Флінн, «Винні зірки» Джона Гріна, «Марсіянин» Енді Віра та інші книжкові шедеври.

Тож, з впевненістю можемо вам сказати, що зазначені вище книжки очолюють будь-який бібліотечний хіт-парад літератури.

На останок варто сказати, що є автори, яких хочеться читати, і є автори, яких хочеться перечитувати. Останні, на щастя, з моди не виходять ніколи, як і самі книги…

А морозними зимовими днями хочеться лише побажати вам смачного читання та теплого чаю, адже ці дві речі у поєднанні створюють безумовну атмосферу щастя.

Дар’я Яцкевич

                                         Провідний бібліотекар бібліотеки-філіалу для юнацтва

ЦБС для дорослих м. Миколаєва